Práca s ľuďmi

Platy musia rásť. Ale nie zadarmo!

V dnešných dobách je v takmer všetkých firmách vyvíjaný obrovský tlak na rast miezd. Zamestnávatelia by ani neboli proti, ale musia vyriešiť kľúčovú otázku: kde na tento rast platov vziať? Určite nie je správne zvyšovať platy pri obetovaní zisku firmy, to je z dlhodobého hľadiska cesta do pekla. Tajomstvo vysokých platov pri zachovaní vysokej ziskovosti firmy spočíva vo zvýšení efektivity. Ako na to?

Článok o zvyšovaní efektivity určite nečítate po prvý raz. V skutočnosti sa o efektivite hovorí tak často a tak zoširoka, až má človek pocit, že o tejto téme už bolo povedané všetko. A keďže už všetko bolo povedané a každý o tom už všetko vie, nejeden manažér začína zabúdať na tie najzákladnejšie veci. A to je problém.

Produkovať viac nestačí

Čím sa to prejavuje? Nuž, najčastejšie tým, že šéfovia rast efektivity riešia vlastnou nadprácou. Snažia sa viac, produkujú viac, predávajú viac, montujú viac, a tak ďalej. To je ale iba jedna cesta, navyše veľmi namáhavá a rozhodne by som ju neodporúčal. Má totiž dva následky. Po prvé, šéf sa veľmi rýchlo prepracuje, čo sa podpíše na jeho zdraví a rodine. Po druhé, jeho ľudia rýchlo zlenivejú a akákoľvek pridaná efektivita, ktorú vytvorí šéf svojim herkulovským úsilím, sa stratí. V konečnom dôsledku teda nezískate nič, ešte aj veľa stratíte.

Druhá cesta je odstraňovať všetko, čo efektivitu znižuje. Tu mám na mysli všetky tie drobné maličkosti, ktoré šéfovi ničia nervy a voľný čas. Sú to tie veci, pre ktoré má pocit, že v práci nič poriadne neurobil, hoci celý deň lietal a zvládal všelijaké problémy.

Nebuďte firemným "hasičom"

Čo myslíte, je toto lepšia cesta? Rozhodne áno, má však jeden veľký háčik. Zo šéfa sa veľmi rýchlo stane hlavný firemný hasič, riešiteľ všetkých firemných problémov od havárie stroja až po chýbajúci toaletný papier. Vtip je v tom, že keby bola firma naozaj efektívna, takmer žiadne z tých problémov by vôbec nemuseli existovať. Nikdy by neboli vznikli! Samozrejme, istá miera náhodných, nepredvídaných udalostí bude vo firme existovať vždy. Ale ruku na srdce: veľkej väčšine problémov, ktoré riešime každý deň, by sa dalo hravo predísť, keby sa na to myslelo.

Čo je teda tá najlepšia cesta? Zabrániť problémom v ich vzniku, alebo keď už nejaký príde, vyriešiť ho tak, aby sa viac neopakoval. To však si však vyžaduje schopnosť rozpoznať ten správny zdroj problémov. Nepríjemné situácie sa totiž opakujú iba preto, lebo nebol odstránený ich zdroj, iba následok. Chýbajúci toaletný problém v skutočnosti nevyriešite iba tým, že ho doplníte. To nijako nezabráni tomu, aby sa situácia zopakovala. Musíte zistiť, ako vôbec mohlo dôjsť k tomu, že tam nebol. Ako vôbec mohla byť zanedbaná taká základná vec? Akýkoľvek súčasný problém je iba symptóm. Len poukazuje na to, že niekde hlbšie – v systéme – je nejaká choroba. A tú treba vyliečiť.

Nájdite skryté príčiny problémov

Ak si myslíte, že teraz budete musieť prácne hľadať všetky skutočné príčiny všetkých problémov vo vašich firmách, mám pre vás dobrú správu. My v HCA Slovakia sme za vás už tento výskum urobili. Na seminári EFEKTÍVNA PRÁCA, sa dozviete o všetkých skrytých príčinách, ktoré firme spôsobujú ťažkosti, oberajú ju o peniaze a vás o vašu mladosť. Nebude to téma na päť minút, lebo tých príčin je vyše päťdesiat, zamaskovaných a ukrytých v útrobách každej spoločnosti. Budete prekvapený, čo všetko sa medzi nimi skrýva – a ako ľahko sa s nimi dá vysporiadať, keď ich rozpoznáte!

Kvalita vášho života, firemného aj osobného, závisí iba od toho, ako dobre sa dokážete vysporiadať s problémami, ktoré prináša. Keď sa na vás valia zo všetkých strán, jeho hodnota klesne prakticky na nulu. Zo života sa vytráca zábava, z tváre šéfa mizne úsmev. Ale keď ste vyzbrojený informáciami, viete akýmkoľvek problémom čeliť ľahko. A hlavne, konečne budú peniaze na tie vyššie platy.

Autor článku: Radoslav Gibala

Prihláste sa na seminár Efektívna práca