Ladislav Pavlík • Štart(ér) úspešných firiem

Získajte firmu, ktorá samostatné funguje, bohatstvo a uznanie svojho okolia!

Ladislav Pavlík – Prezident HCA Slovakia

 • Prvé úspešné podnikanie začal v roku 1991.
 • Ako profesionálny konzultant pomáha firmám od roku 1998.
 • Zakladateľ úspešného projektu “HCA Slovakia” (2001).
 • HCA je najväčšou a najúspešnejšou školou manažmentu na Slovensku, ktorá vyškolila tisíce ľudí.
 • Vychoval tím špecialistov, prednášateľov a koučov, ktorí pomáhajú podnikateľom získať̌ tú slobodu, kvôli ktorej začali kedysi podnikať̌.

 

 

 • Spolumajiteľ vydavateľstva ALERT, ktoré vydáva jedinečné knihy životných skúseností úspešných slovenských majiteľov firiem a časopis Úspešní manažéri.
 • Autor kníh "O mojom živote nebudú rozhodovať iní ",  "Ako fungujú úspešné firmy" a spoluautor knihy "Kľúč k úspešnej firme".
 • Na facebooku si môžete prečítať stovky článkov na stránkach „Ladislav Pavlík“, „Úspešní manažéri“ a „Chcem byť úspešný podnikateľ“.

 

Ťažké začiatky v podnikaní

Podnikať som začal s priateľmi tesne po revolúcii v roku 1991. Vtedy všade vládol obrovský zmätok, rozpadávali sa štáty a krachovali firmy so stáročnou históriou. Nič nebolo isté, všetko sa šialene rýchlo menilo. Bolo to obdobie fialových sák, raketových štartov dobrodruhov a ich tvrdých pádov, nevymožiteľnosti práva a neplatičov. Bolo to obdobie áut, ktoré lietali do vzduchu, výpalníkov, ale aj menovej reformy, kupónovej privatizácie, radikálnej zmeny zákonov a hraníc, ktoré vznikali zo dňa na deň. Bolo to pomerne divoké a snáď to ani nemohlo byť ťažšie na štart podnikania. Z tých firiem, čo spolu so mnou v tom období začínali, dnes existuje iba zlomok. Ale aspoň som pochopil heslo: „Čo ťa nezabije, to ťa posilní!“ 

Mal som iba 25 rokov a ako mladý elektroinžinier som nemal skúsenosti z riadenia firmy. Nahradzoval som ich riadením metódou pokus – omyl, ktoré bolo podporené obrovským nadšením. Viete, ak má človek veľké sny, ale nemá dosť vedomostí na ich realizáciu, tak bude experimentovať, ako ináč, však? Všetko som sa učil za pochodu a za každú chybu sa veru platila vysoká cena. Vždy som chcel „hrať veľké hry“. Nebavilo ma hrať o pár tisíc korún. Zarobili sme päť miliónov a potom sme urobili chybu a prerobili tri. Získali sme päť skvelých ľudí a potom nám traja utiekli a založili si konkurenčnú firmu. 

Najdrahšia škola – škola života

Ak neviete ako to robiť dobre, tak sa budete trápiť a robiť drahé chyby ako ja. Dáko to nakoniec možno zbúchate, ale vždy to bude neefektívne. Môže to trvať roky pokiaľ sa na vlastných chybách nenaučíte robiť to poriadne. A môže vás to zničiť a úplne položiť. 

Až v prvých rokoch podnikania som si uvedomil, ako som bol málo pripravený na riadenie firmy. Zo školy som vedel, ako funguje vysielačka, televízor alebo satelitné vysielanie. Ale to bol iba zlomok vedomostí, ktoré som potreboval k životu podnikateľa. Stále vznikali nové otázky. Čo všetko má firma vlastne robiť, aby to bola poriadna firma? Ako vybrať pracovitých ľudí? Ako nastaviť vzťahy so spoločníkmi? Treba vôbec mať spoločníkov? Ako rozpoznať dobrého človeka od zamaskovaného usmievajúceho sa podliaka? Čo so zamestnancom, ktorý kradne? Ako urobiť funkčnú reklamu? Ako začať podnikať bez peňazí? S akou bankou spolupracovať? Ako naplánovať prácu? Zobrať si úver, či nie? Ako robiť účtovníctvo a podať daňové priznanie? Ako delegovať prácu a nerobiť všetko sám? Koho povýšiť? Ako presvedčiť dodávateľa, aby mi dal tovar za milión na veľkú splatnosť? Ako nastaviť predajnú cenu výrobku? Aký má mať firma zisk? Ako zvládať reklamácie a ako prežiť daňovú kontrolu? Prečo ľudia neplnia moje príkazy? Prečo ľudia nerobia samostatne? Čo znamenajú pojmy ako zmenka, exekúcia, reštrukturalizácia, kontokorent alebo prevodný príkaz? Ako si udržať schopných ľudí? Potrebujem mať drahé auto a oblek? Ako meniť riadenie firmy, ktorá postupne rastie z 5 na ,50 či 500 ľudí? Ako predať kamión tovaru do Moskvy a čo to je jednotná colná deklarácia? Ako nájsť vedúceho oddelenia? Ako spraviť mzdový systém? Ako rýchlo zarobiť peniaze, aby som mal na nájom a prežitie? A hlavne, ako to celé zladiť s manželkou a malými deťmi? To je len zlomok z milióna problémov, ktoré sa valia obrovskou rýchlosťou na človeka začínajúceho podnikať, to sú problémy, o ktorých som dovtedy ani netušil, že vôbec existujú. A musíte ich riešiť, rýchlo a dobre. Niektoré chyby sa nedajú napraviť. Za každú skúsenosť som zaplatil v tej najdrahšej a najbolestivejšej škole – v škole života. 

Z nuly k miliónovým obratom

Z tohoto bublajúceho kotla začínajúceho podnikania vo vtedajšom Československu prežila iba jedna firma z 20. Ja som úspešne prežil. Možno som robil viac správnych krokov ako nesprávnych, možno som mal intuíciu, možno zdravý rozum, možno iba šťastie na priateľov. Ale to patrí k veci. Veď sú ľudia, ktorí nech čokoľvek robia, nikdy im to poriadne nefunguje. 

Vždy som v živote dobré výsledky. Projekty na ktorých som pracoval boli a sú úspešné. A dnes viem pomôcť majiteľom firiem, aby sa im darilo v podnikaní i v živote. Prácu konzultanta a kouča robím už viac ako 20 rokov. Aj vy sa môžete učiť od úspešných.

Kto robí, robí aj chyby. V mojej prvej firme sme našťastie urobili viac správnych vecí ako nesprávnych. Aj preto sme za pár rokov z nuly vybudovali firmu, ktorá mala vyše 100 zamestnancov, sedem pobočiek a stámiliónové obraty. Aj dnes je to špičková firma, ktorá prosperuje a podniká na celom svete. 

Od koho sa v podnikaní (ne)učiť?

Na začiatku podnikania som hľadal pomoc, niekoho kto mi poradí. Zistil som, že to je veľký problém. Skúsených ľudí bolo ako šafranu, literatúra žiadna tak som sa prebíjal životom podnikateľa ako sa dalo. Prečítal som množstvo kníh, ktoré končili bez použitia na poličke. Absolvoval som teoretické školenia, ktoré síce nepomohli podnikaniu, ale boli dobré aspoň na získanie priateľov.

Stretol som rôzne typy prednášateľov. Časté a na moje prekvapenie celkom populárne je hrať sa na „guru“ či robiť „mesiáša“, ktorí jediný vie odhaliť pravdu života. Väčšinou si títo ľudia „požičiavajú“ celé vety z kníh svetových autorov a robia z nich svoje vlastné motivačné prednášky. Možno po ich prednáškach budete chodiť po žeravom uhlí, budete si rytmicky tlieskať alebo bubnovaním vyháňať zlých duchov z firmy. Neuveriteľné v XXI. storočí, však? Lebo bubnovaním ešte nikto firmu nezaložil alebo nerozbehol. Ale treba uznať, že takýto prednášateľ je dnes v móde a vie zarobiť pekné peniaze (pre seba). 

Iní prednášatelia boli zas skrachovaní podnikatelia, ktorí učili presne to, čo sami nezvládali. Ďalší boli teoretici s množstvom titulov, ktorí boli na kilometre vzdialení od reálneho života. Videl som tiež tisíce mladých ľudí, ktorí so žiariacimi očami chodili na prednášky finančných skupín alebo rôznych „multilevelov“, kde ich presviedčali, že práve vďake ich produktom, môžu byť už v tridsiatke milionármi a budú žiť na Havaji z pasívneho príjmu. Zväčša to nefungovalo. 

Videl som aj prednášateľov, ktorí robia skvelé motivačné prednášky, kde propagujú pozitívne myslenie. Je to niečo typu - „Daj si cieľ, stále naň mysli a dosiahneš ho!“ Nemám nič proti pozitívnemu mysleniu, to je správna vec. Ale myslieť si, že sa po prednáške spojí celý vesmír a samo sa dáko splnia všetky túžby je naivné. Človek príde domov z motivačnej prednášky celý "nabudený" a plný energie s vysokými cieľmi a potom zistí, že vôbec nič na svete sa nezmenilo. Čaká ho tá istá izba, to isté staré auto a na účte má stále rovnako málo peňazí. Po pár dňoch je po nadšení. 

Prečo je to tak? Lebo iba viera, aj keď je dôležitá, je pre úspech nedostatočná. Ak ľudom nepoviete, čo presne majú urobiť, aby sa tie pozitívne ciele naozaj dosiahli, celé pozitívne myslenie bude zbytočné. Potrebujete mať skutočne funkčný, konkrétny a praktický návod. 

Spísaný funkčný systém ako úspešne podnikať

Počas celého podnikania som si hovoril, že niekde musí existovať nejaký spísaný funkčný postup ako podnikať. Neustále som hľadal dobrý návod ako to robiť a po dlhom hľadaní a skúšaní som to konečne našiel. Dnes používam manažérske postupy založené na základe prác L. Rona Hubbarda. Prečo? V prvom rade sú to funkčné, komplexné a maximálne praktické postupy. A neustále vedú človeka k dobrej etike, expanzii a dobrým vzťahom s ľuďmi. A to sa mi páči. 

Pre úspech sú povzbudivé reči málo. Potrebujete mať doslova napísané: po prvé urob to, po druhé to, po tretie to, po sté... atď., čo presne v podnikaní spraviť. A potom to aj musíte takto aj UROBIŤ. 

Ten návod vám viem dať. Ale robiť už to budete musieť vy.

Podnikanie nie je pre lenivcov alebo špekulatov, ktorí stále hľadajú skratky, spôsoby ako s niečím alebo niekým vybabrať. Ak ste ochotný poctivo robiť, tak môžete získať presné postupy ako dosiahnuť skutočný úspech. 

Pomáhame stovkám firiem

Svoj majiteľský podiel vo firme som predal v roku 2000 a začal som sa plne venovať svojej novej láske - koučingu, konzultáciám a prednášaniu v oblasti praktického riadenia firiem. Teraz vlastne nemám jednu úspešnú firmu, ale svojím vplyvom, vedomosťami a pomocou sa podieľam na úspechu cca 800 aktívnych firiem. A to je skvelý pocit. 

Ak sa chcete v HCA Slovakia učiť, potrebujem zodpovedného partnera, ktorý je ochotný pracovať na sebe, učiť sa a používať vyskúšané vedomosti. Potrebujem človeka, ktorý dokáže mať svoj život pod kontrolou. Človeka, ktorý bude naplno robiť aj vtedy, ak sa mu nebude chcieť, človeka, ktorý sa nezľakne problémov. Ja vám nesľubujem pečené holuby, zázraky, pomoc anjelov vesmírnej sily alebo že za pár rokov budete milionárom a ležať na havajskej pláži. Aj keď to znie dobre, sklamem vás, to je nepravdepodobné. 

V živote neexistujú skratky. Ale existujú veci správne a nesprávne, alebo dôležité a nepodstatné. Vidieť rozdiel medzi nimi je kľúčom k úspechu. V HCA Slovakia vám dokážeme dať tie správne vedomosti. Ponúkame vám tú nepopulárnu tvrdú prácu založenú na zdravom rozume a vyskúšaných postupoch, ktorá vedie k úspechu. Ponúkame vám pomoc pri aplikovaní do života. Ponúkame vám dobrý život.

Je iba málo dobrých spôsobov, ako úspešne viesť firmu. Ale je veľa možností, ako ju zničiť. Tie dobré vyskúšané metódy vám chceme odovzdať. Robte správne kroky a vyhnite sa najväčším chybám.

20 rokov koučom a prednášateľom

Už 20 rokov úspešne koučujem majiteľov úspešných firiem. Za tie roky som urobil niekoľko tisíc prednášok a konzultácií. Pomohol som vytvoriť systém práce pre viac ako 400 malých a stredných firiem na Slovensku a Čechách. Bol som pri zrode a rozbehu mnohých firiem, ktoré sú dnes veľmi úspešné na trhu. Pomohol som viac ako 15 000 manažérom firiem výrazne zvýšiť ich produkciu, uplatnenie na trhu a expanziu firmy. 

Za tie roky som zažil aj firmy, ktoré prišli v období prudkého rastu, iné ku mne prišli v situácii, keď hľadali záchranu pred krachom. Pozorne som si ich všímal a analyzoval príčiny ich úspechu ako aj neúspechu. Je zaujímavé, že majitelia úspešných firiem ako aj majitelia krachujúcich firiem boli pevne presvedčení, že to robia dobre a inak sa to robiť nedá. Ale v tom, ako to robili bol rozdiel, inak by všetky prosperovali. A tie rozdiely, často veľmi nenápadné, ale o to dôležitejšie, vám chcem odovzdať. 

Roky v praxi pomáham podnikateľom, ktorí už niečo dokázali a vedia podnikať. A predsa sa radi chodia učiť k nám do HCA Slovakia. Vymieňať si skúsenosti a overiť si správnosť svojich rozhodnutí. Preto viem, čo vám zabezpečí rýchly a bezpečný rast a ktorých chýb sa v podnikaní musíte vyvarovať. 

Získajte istotu v rozhodovaní

Mnoho ľudí nemá istotu v tom, že robí svoju prácu dobre. Preto podniká na základe pokusov a omylov a pracuje ako by boli v hmle. Ja vás viem zbaviť tej „hmly“, neistoty v rozhodovaní, viem vás zorientovať v tom, čo je dôležité a naučiť vás, čo musíte robiť a čo nesmiete robiť, ak chcete byť rýchlo úspešní. 

Pri koučingu majiteľa firmy sa musím dobre vyznať a venovať množstvu oblastí. To nie je iba o práci majiteľa alebo riaditeľa, to je aj napríklad personalistika, marketing, predaj, práca s financiami, organizácia výroby, riadenie produkcie, zvyšovanie efektivity, či kvality. Dnes sa ku mne chodia radiť rovnako majitelia malých firiem, ktoré majú do 20 zamestnancov ako aj majitelia väčších firiem, ktoré majú niekoľko sto zamestnancov. Každému rád pomôžem, poradím a viem ho pohnúť vpred. 

Vybudovať firmu to nie je záležitosť na jeden rok. Väčšina firiem, ktoré majú poctivé základy rastie minimálne päť až desať rokov. My v HCA Slovakia vám nesľubujeme zázraky, ale iba poctivú tvorivú prácu, založenú na overených skúsenostiach a zdravom rozume. Ponúkame vám pomoc a korekciu, aby to celé išlo rýchlejšie.

Ing. Ladislav Pavlík
Prezident HCA Slovakia

Online konzulácia ZDARMA

Chcete mať úspešné podnikanie?

 • Ak podnikáte už niekoľko rokov a chceli by ste zlepšiť fungovanie firmy, radi sa s Vami o tom porozprávame.
 • Poraďte sa s Ladislavom Pavlíkom a získajte praktické informácie a postupy, ktoré naštartujú vaše podnikanie.
 • Rezervujte si termín bezplatnej online konzultácie v kalendári. 
 • Bezplatná online konzultácia trvá 1 hodinu a prebieha prostredníctvom služby Google Meet.