ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Šťastný manažér - realita alebo mýtus?

2020-03-16 10:42:57 | kategória Vedenie firmy
 Šťastný manažér - realita alebo mýtus?

Predstava mnohých ľudí o „dobrom“ živote súvisí s exotickou dovolenkou v zahraničí, vlastníctvom luxusného domu, drahého auta a tučného konta v banke. Nie náhodou denne čítame na internete ponuky ľuďom, ktorí chcú rýchlo zarobiť veľké peniaze a ísť do dôchodku v tridsiatke. Majú ju hlavne tí ľudia, ktorí si myslia, že problematiku svojho šťastia raz a navždy vyriešia peniazmi.

Nemám nič proti bohatým ľuďom. Veď treba mať veľa šikovnosti, múdrosti a hlavne pracovitosti, aby si človek mohol povedať to slávne „už som za vodou“. Ale nič k vám nepríde samo od seba, iba tak, zadarmo. Ak niekto získa peniaze nesprávnym spôsobom, môže za to zaplatiť vlastným zdravím, rodinou alebo stratou priateľov. A nakoniec sám príde na to, že peniaze alebo majetok ho nikdy neurobia trvalo šťastným.

Tí, čo sa chcú mať dobre, musia poznať jednu špeciálnu škálu, ktorú si môžeme predstaviť ako veľký prúd energie, smerujúcej k prežitiu človeka. Je to veľmi silný popud, ktorý máme všetci v sebe. V podstate sa skladá zo štyroch vektorov.

Starajte sa o seba a o rodinu

Predovšetkým chceme všetci prežiť ako osobnosť, ako JA. Treba si vyjasniť, čo naše JA vlastne je, lebo práve JA je tá najviac zanedbávaná časť nášho života. Po prvé, je to naše zdravie. Ak sa sami nepostaráte o svoje zdravie, budete mať problém. Nestanete sa dobrým manažérom a šťastným človekom iba tým, že budete popíjať whisky o druhej popoludní. Iba v hollywoodskom filme si manažér naleje pohárik a v takomto stave sa pokúša niečo riešiť. Ak sa nestaráte o seba, budete v neporiadku. Nemáte čas na poriadne jedlo, čas na spánok, žiadny čas na cvičenie či prechádzky. Ak sa človek nevenuje žiadnej prevencii, tak sa dostane k lekárovi až keď je už neskoro.

Ak hovoríme o zdraví, hovoríme o dvoch typoch zdravia: o zdraví fyzickom a mentálnom. Ak je človek málo kompetentný, svojej práci alebo rodine nerozumie dobre. Žije v zmätku, nerozumie sám sebe ani celému svojmu životu. A navyše sa sám stane zdrojom zmätku a spôsobí zmätok všade okolo seba.

Ak sa poobzeráte, uvidíte, že dnes sa veľa zmätených ľudí pokúša viesť iných zmätených ľudí. Slepí vedú slepých. V podstate by sa takto dala definovať celá dnešná spoločnosť. Jediným riešením na odstránenie zmätku je zvýšiť kompetentnosť ľudí tak, aby boli schopní potláčať zmätok a zavádzať poriadok do svojho života. Preto sa neustále učte a trénujte. JA pre človeka v prvom rade znamená jeho vlastné zdravie a kompetenciu osoby samotnej.

Druhý vektor, ktorý vás smeruje k šťastnému životu, je rodina. Kto nemá v poriadku rodinu, nebude šťastný. Jej dôležitosť si uvedomíme vtedy, keď vidíme, v akom zlom stave sú ľudia, ktorým sa rozpadá rodina alebo majú doma niekoho veľmi chorého. Zdravá rodina podporuje prežitie každého jednotlivca, ktorý je jej členom. Rodina sa skladá z minimálne dvoch ľudí, z muža a ženy.

Dnes žijeme vo veľmi zvláštnych časoch a niekedy to vyzerá, že rodina stráca zmysel. Máme množstvo rozvodov a zvyšuje sa počet problémov, ktoré máme doma. Prečo? Nie je to preto, že sa zväčšujú sociálne problémy. Dnes má rodina problém kvôli zmätku v mysli jednotlivca. Ak máte zmäteného človeka, tak vnesie do rodiny aj svoj zmätok. Ak sa niekto vydáva alebo žení, nestane sa tým menej zmätený. Práve naopak, väčšina ľudí upadá do ešte väčšieho zmätku. Po prvých dňoch búrlivej hormonálnej aktivity prichádzajú bežné rodinné starosti. A začne vychádzať na povrch celý ten zmätok v mysliach oboch partnerov. Ona si povie: „Ja som nevedela, že som si zobrala takéhoto babráka“, kým on si hovorí: „Ja som si nemyslel, že si beriem takú strigu“. On má svoj zmätok, ona má svoj vlastný zmätok a tak máte dokopy jeden veľký zmätok. K tomu sa časom pridajú deti. Myslíte si, že dieťa, ktoré vyrastá v zmätenej rodine, nebude zmätené? Bude. A v takejto rodine nebude veľa radosti, ale skôr veľa trápenia.

Riešením je opäť kompetentnosť. Musíte sa naučiť, čo je to rodina a ako spolu vychádzať. Musíte vedieť, že manželstvo je neustále vytváraný vzťah, je to cesta za spoločným cieľom, na ktorej sa treba rešpektovať, žiť v pravde a navzájom si pomáhať.

Všetci sme v prvom rade ľudia

Tretí vektor vedúci ku šťastiu je skupina. Človek býva šťastný najmä vtedy, ak je hodnotným členom nejakej skupiny, ku ktorej nejako prispieva. Vyberte si skupinu, overte si jej účel, pomáhajte jej a potom skupina podporí aj vás. Firma, škola, klub dôchodcov, to všetko sú rôzne skupiny ľudí. Platí to aj pre rodinu, veď aj to je istým spôsobom skupina. A rodina by mala mať spoločný účel. Nemôžete šťastne žiť s osobou, ktorá má iný účel ako vy alebo s ktorou už týždeň nekomunikujete.

Firma je skupina, je to organizácia. Organizácia je nástroj, ktorý používame na to, aby sme efektívne vyprodukovali určité výsledky a pri istej špecializácii nemusel každý robiť všetko. Pre firmu sú tým nástrojom jej ľudia, ktorí majú spoločný účel a ktorí sú vo veľmi dobrej komunikácii medzi sebou. Pretože inak tam vzniknú zmätky, budú konflikty, nešťastie a zlé prežitie všetkých.

Poznajte účel skupiny, buďte jej aktívnym členom, buďte v dobrej komunikácii s jej jednotlivými členmi, podporujte jej účel svojím príspevkom a budete si žiť dobre. Ak budete ignorovať skupinu a nebudete jej platným členom, zbaví sa vás a osamote nebudete šťastný.

Posledný, štvrtý vektor, je ľudstvo. Súhrn všetkých skupín ľudí, tvorí ľudstvo. Mohli by ste byť prekvapený, keď zistíte, koľko ľudí si neuvedomuje, že sú v prvom rade ľudia a nezmyselne nadraďujú svoju skupinovú príslušnosť nad to, že všetci, bez rozdielu rasy, národnosti a vierovyznania, sme v prvom rade ľudia. Žijeme v čase globalizácie a práve preto sa táto oblasť môže stať veľmi ľahko problémom pre každého z nás. Ak obchodujete alebo spolupracujete s Talianskom alebo s niekým z Kolumbie, viete, že vo svete je veľa zmätku. Keď napríklad skolabuje banka v Šanghaji, financie z Európy sa budú presúvať na východ. Vojna v ďalekej Sýrii dnes veľmi vážne ovplyvňuje celú Európu. My sa nemôžeme tváriť, že sa nás to netýka a že sa nemáme starať o to, čo sa deje v Číne alebo v Amerike. Musíme sa o to starať! Radšej by sme mali niečo v tejto veci spraviť, pretože nás to môže poškodiť. Aj slovný protest proti násiliu, proti porušovaniu ľudských práv či podpora mierových zákonov môže byť vaším príspevkom k lepšiemu prežitiu ľudstva.

Chcete byť teda šťastný? Pracujte na svojom prežití jednotlivca, budujte svoju rodinu, podporujte zo všetkých síl vašu skupinu a buďte skutočným človekom s veľkým Č.

Autor článku: Ladislav Pavlík

Foto: Freepik

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,