ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Kto vytvára vianočnú atmosféru?

2017-11-25 14:52:10 | kategória Vedenie firmy
 Kto vytvára vianočnú atmosféru?

Mnohí manažéri s blížiacim sa koncom roka začínajú bilancovať, pozerajú sa na uplynulý rok a na základe toho plánujú budúcnosť.

V tomto období premýšľame nad ľuďmi vo firme alebo doma a pozeráme sa na to, aké máme vzťahy. Niekedy sa pozeráme na obrat alebo na to, čo sa nám podarilo. Faktom však zostáva, že komunikácia alebo ľudské vzťahy sú to, čo nám dáva do života pohodu, radosť alebo naopak, bolesť a utrpenie. Keď máte vo firme kolektív, kde si všetci rozumejú a majú priateľské vzťahy, človek sa cíti lepšie a túto pohodu môže šíriť aj ďalej. Niekedy však stačí jeden problémový človek a vzťahy, či už vo firme alebo doma, sú mierne povedané, napäté.

Nedávno som robil prednášku pre skupinu predajcov, ktorí majú malé predajne rôzneho sortimentu. Veľké supermarkety ich likvidujú a títo ľudia sú plní zlyhania a bojovania. Sú tak trochu prevalcovaní trhom, ktorý na nich neustále tlačí, tlačí a tlačí. Ich emócia bola pomerne nízko. A keď sme začali robiť tréning emócií, po pár minútach ich emócia šla hore a videli sme skupinu šťastných ľudí. Keď som sa ich opýtal, kto túto atmosféru vytvoril, prekvapene a jednotne odpovedali my.

To znamená, že vždy máme vplyv na to, akú atmosféru si okolo seba vytvárame. Dokážeme byť zdrojom negatívnych, ale aj pozitívnych emócií. Keď je človek na emóciách nízko, často si vôbec neuvedomuje, že práve touto nízkou emóciou k sebe priťahuje to, čo si sám nepraje. Nikto si sám nepraje byť emocionálne „na dne“: nepraje si byť smutný, nešťastný alebo vyčerpaný. Naopak, praje si byť šťastný, radostný a veselý. Ale tým, že si to neuvedomuje, sám klesne dole a začína sa spoliehať na to, že príde nejaká magická sila, ktorá ho opäť dostane hore. Pravdou je, že táto magická sila existuje, ale nachádza sa v človeku samotnom.

Dá sa teda povedať, že vašou emóciou neustále a vždy ovplyvňujete vaše prostredie. A je v princípe jedno, či to chcete alebo nechcete a či tomu veríte, alebo nie. Vianočnú atmosféru nevytvára stromček. Vianočnú atmosféru a pohodu vytvárajú ľudia. Ako teda udržať vaše emócie na vysokej úrovni?

Prvou vecou, ktorá drží emócie hore, je produkcia: presne tak, ako to môžeme vidieť v českej rozprávke „Princové jsou na draka“, kde sa spieva „Dělání, dělání, všechny smutky zahání“. Jednou z vecí, prečo sú ľudia počas sviatkou smutní, je to, že im chýba produkcia. Neznamená to, že majú ísť do práce. Znamená to, že by mali robiť niečo, čo má nejakú hodnotu, napr. ísť si zabehať, zacvičiť, ísť na prechádzku alebo robiť niečo hodnotné, čo ich rodina ocení.

Druhou vecou, ktorá drží emócie hore, je čestnosť. Alebo naopak: keď sa človek stáva nečestným, jeho emócia klesá. Keď niekto ukradne chlieb, chvíľu sa z toho môže tešiť, ale z dlhodobého hľadiska to znamená, že sám nie je schopný nič hodnotné vytvoriť. Jeho emócia teda klesá. Čestný človek má v sebe silu, otvorenosť a úprimnosť, a to je to, čo súvisí s vysokou emóciou.

Treťou vecou, ktorá zvyšuje emócie, je vyriešenie problémov, ktoré život prináša. Napríklad môžem mať problém, že potrebujem riadiť auto a nemám vodičský preukaz. Keď dostanem riešenie, t.j. urobím autoškolu, moja emócia ide hore. Keď mám problém, že chcem napiecť niečo svojim deťom a niekto ma to naučí, moje emócia pôjde hore. Vaše emócie máte vždy vo vlastných rukách. A keď už nič nezaberie, tak choďte pred zrkadlo a jednoducho sa problémom len smejte. Prajeme veľa zdaru.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,