ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Zoznamujem ľudí s funkčnou a etickou technológiou

2019-10-18 10:12:16 | kategória Rozhovory
 Zoznamujem ľudí s funkčnou a etickou technológiou

S vlastnými pochybnosťami človek sám nepohne, ale vytrvalosť je niečo, do čoho sa môže "dokopať".

MARCELA PAVLÍKA poznajú klienti HCA ako prednášateľa seminárov o produktivite, riadení ľudí a plánovaní, ako aj tlmočníka našich zahraničných kolegov. Jeho semináre sú veľmi dynamické, plné energie a nabité informáciami. Rozprávali sme sa s ním o jeho pracovných aj osobných zásadách.

Odkiaľ si a ako si sa dostal k práci v HCA Slovakia?

Celý život žijem v Košiciach, kde som navštevoval som osemročné gymnázium Trebišovská 12 a po jeho skončení som vyštudoval angličtinu na UPJŠ. Krátko po skončení strednej školy som pracoval v McDonalds a počas vysokej som takmer päť rokov učil angličtinu. Bola to krásna práca: učil som mladých aj starých, úplných začiatočníkov aj najväčších profesionálov. Najviac sa mi páčilo, že som okamžite videl výsledok mojej práce: niektorí ľudia mi na konci hodiny ďakovali s tým, že niečo, čomu nerozumeli už od základnej školy, pochopili vďaka môjmu vysvetleniu a príkladom. Pomôcť druhému niečo pochopiť je ten najkrajší pocit, ktorý poznám a preto od roku 2012 pracujem na plný úväzok v HCA Slovakia.

Čo všetko tvorí tvoju pracovnú náplň v HCA Slovakia?

V HCA Slovakia pracujem ako prednášateľ mnohých manažérskych seminárov aj ako prekladateľ a tlmočník zahraničných prednášateľov. Tiež prednášam aj bezplatné prednášky pre ľudí, ktorí u nás ešte nikdy neboli. Som v podstate vstupnou bránou do našej školy a chcem ľudí zoznámiť s etickou technológiou, ktorá funguje. Takisto sa zúčastňujem na tvorbe nášho interného časopisu Tigroviny.

Prečo si začal pracovať v HCA Slovakia?

Do HCA Slovakia som prišiel kvôli tomu, lebo technológia, ktorú máme, je jedna z mála naozaj funkčných vecí, ktoré ľudom skutočne pomáhajú. Preto chcem pomôcť pri jej šírení a nepoznám nikoho iného, kto by dokázal našu prácu robiť lepšie ako my. Takisto považujem za svoju povinnosť pomôcť svojim rodičom a vrátiť im všetok ten čas a energiu, ktorú do mňa investovali.

Čo sa ti na technológii, ktorú učí HCA Slovakia najviac páči?

To, že nie je dogmatická. Aspoň z môjho pohľadu v nej nie je nič, čo by človek musel slepo prijať ako sväté a nepopierateľné bez toho, aby o tom mohol pochybovať a urobiť si vlastný názor. Ľudia, ktorí túto technológiu poznajú, si možno teraz pomyslia, že si protirečím, lebo táto technológia je veľmi presná a aplikuje sa veľmi konkrétnym spôsobom, ale táto striktnosť pochádza z porozumenia, nie z donútenia. Keďže človek má možnosť najprv porozumieť, prečo sa niečo robí takto a kvôli čomu to bolo takto vymyslené, nemá problém sa toho držať. Žiadna iná technológia toto nemá.

Aké sú tvoje záľuby?

Rád sa venujem fantastike, či už knihám alebo počítačovým hrám, mám rád aj mytológiu a sci-fi, skrátka veci, ktoré sú odtrhnuté od tejto reality. Svet, ktorý máme okolo seba, sa mi nikdy nezdal dostatočný – nemáme draky, nemáme elfov, nemáme svetelné meče, nemôžeme letieť ku hviezdam. (Úsmev.) Preto sa už od detstva veľmi rád utiekam k starým gréckym bájam a sci-fi seriálom. Vo voľnom čase rád rúbem drevo, šoférujem, chodím na turistiku a leziem po skalách. Jedným z mojich veľmi dôležitých koníčkov je tiež história: podľa mňa by to mal byť povinný predmet pre každé dieťa od prvého ročníka základnej školy. Ak by ľudia poznali svoje dejiny, vedeli by pravdivejšie vnímať súčasnosť a nedali by sa oklamať.

Aké sú tvoje ciele do budúcna?

Rád by som jedného dňa bol schopný robiť to, čo robí môj otec aspoň tak dobre, ako to robí on. Čo sa týka súkromných cieľov, chcem sa oženiť, mať deti, pekný domček so záhradkou, navštíviť Estónsko, Slovinsko a Istanbul, naučiť sa poriadne po nemecky, maďarsky a rusky – keď už budem ovládať tieto jazyky, bude mi to stačiť. (Úsmev.)

Tiež by som bol veľmi rád, keby som mohol prispieť aspoň malou troškou k tomu, aby sa zvrátil nesprávny smer, ktorým kráča nielen naša krajina, ale celá planéta. Zatiaľ sú takouto malou troškou moje prednášky a náš časopis, ale pokiaľ pomôžu aspoň jednému človeku, budem veľmi rád.

Aké je to byť synom svojich rodičov?

Veľmi príjemné! (Úsmev.) Keď som bol mladší, ľudia mi hovorili, že som čistý Lacko a bol som na to veľmi hrdý, ale nedávno som mal jedno zaujímavé zistenie. V Trenčíne sa mi na bezplatnej prednáške stalo, že za mnou prišiel pán, ktorý už bol na Lackovej prednáške a povedal mi, že sa mu moja prednáška páčila viac. Veľmi ma to prekvapilo, lebo som si vždy myslel, že všetko dobré, čo vo mne je – môj spôsob práce, vystupovania, prednášania a učenia – pochádza výhradne od môjho otca. Do veľkej miery je to pravda, pretože práve on ma už v mladom veku doviedol k manažérskej technológii, ktorú učíme a všetko, čo viem, som sa naučil od neho. Ale v poslednej dobe si začínam uvedomovať, že v sebe mám aj niečo iné, niečo, čo je iba moje, a práve na tom sa teraz snažím stavať. Rozhodne však chcem byť synom svojho otca, lebo si myslím, že ako syn mu môžem pomôcť viac ako ktokoľvek iný.

Od mojej mamy som pravdepodobne prevzal ochotu myslieť sám za seba, mať svoj vlastný názor a ísť svojou vlastnou cestou, ak je to potrebné. Možno to niekedy trochu prestrelím, ale myslím si, že je to veľmi dobrá vlastnosť pre život. Skôr či neskôr totiž v živote každého človeka príde chvíľa, keď sa bude musieť rozhodnúť sám a ak vtedy urobí len to, čo ostatní považujú za najlepšie, zradí sám seba a nebude mať nikdy šťastný život.

Čo by si chcel odkázať klientom HCA Slovakia?

Chcel by som sa im v prvom rade poďakovať za to, že sú ochotní vzdelávať a učiť sa, lebo je to jedna z najdôležitejších vlastností človeka. Už len tým, že človek vie, že niečo nevie, je múdry. Chcem im popriať veľmi veľa vytrvalosti a výdrže, lebo podnikatelia sú väčšinou tí najšikovnejší ľudia na svete a jediné, čo ich dokáže zastaviť, sú buď ich vlastné pochybnosti, alebo nedostatok vytrvalosti. S vlastnými pochybnosťami človek sám nepohne, ale vytrvalosť je niečo, do čoho sa môže „dokopať“. Ak toto podnikateľ zvládne, nemusí byť ani najlepší, ani najdokonalejší, ani najmúdrejší, ale prekoná čokoľvek. Prajem im teda, aby ich vytrvalosť nikdy neopustila.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,