ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Viete prečo máte problém, ktorý už dlho neviete vyriešiť?

2021-05-04 08:53:49 | kategória Práca s ľuďmi
 Viete prečo máte problém, ktorý už dlho neviete vyriešiť?

Ak opakovane zažívate tie isté negatívne problémy, tak zjavne opakujete tie isté chyby. Aj iní ľudia robia chyby, ktoré nás ovplyvňujú. Ale nečakajte, že tí iní ľudia sa budú meniť. To by ste sa mohli aj nedočkať.

Často druhým ľuďom veľmi vyhovuje situácia, ktorá je pre vás negatívna. A môžu byť s ňou úplne spokojní. To VY musíte niečo zmeniť. Čo je presne to, čo musíte zmeniť, nad tým treba trošku popremýšľať. Ale ak nájdete pravú príčinu vzniku problému, ak nájdete presne to, čo ste vy spravili nesprávne alebo čo ste vy zanedbali a potom to VY ZMENÍTE, Tak sa vám tento problém už viac opakovať nebude.

Nepomôže sa len trápiť, sťažovať sa či obviňovať. Nestačí iba v duchu uvažovať a robiť si plány na zmenu. Niečo treba urobiť v tomto hmotnom vesmíre. Život treba žiť a nie iba o ňom premýšľať. Musí prísť skutok, čin, akcia. Treba spraviť múdru akciu a nie hlúpu. Ale často aj zlá akcia bude lepšia ako žiadna. Aspoň už viete, že takto sa tento problém nerieši a druhý pokus už bude úspešný. Ak nič nezmeníte, tak sa do konca života z tohto problému nevymotáte. Sami od seba sa problémy nevyriešia. Problém je ako zubný kaz. Problém, s ktorým nič neurobíte, má tendenciu sa zhoršovať. Každý problém už obsahuje v sebe aj riešenie. Zvyčajne riešenie problému je veľmi jednoduché a keď ho nájdeme, tak sa pýtame sami seba, ako je možné, že sme ho doteraz nevideli. Pravda je taká, že sme ho nechceli vidieť. Možno ste aj vy pokúšali radiť kamarátovi, aby si vyriešil svoj pretrvávajúci problém tak a tak. Ale on trval na tom, že sa jeho problém nedá jednoducho vyriešiť a vám len povedal: „tebe sa to ľahko hovorí“. A odišiel domov aj so svojím problémom. A vy ste sa len nechápavo dívali za ním, že čo to vlastne rieši.

A možno vás tiež napadlo, že on ten problém vlastne chce mať, že on sa vlastne chce trápiť. Všimli ste si, ako veľmi ľudia milujú problémy? Priam ich zbožňujú! Mnoho ľudí má pocit, že ak by nemali žiaden problém, tak by ani nežili. Preto ak žiaden problém nemajú, tak si ho chytro „vyrobia“. Hádam sa nebudeme nudiť! A tak sa na dovolenke pri mori nájdu aj takí, ktorí sa rozčuľujú nad príliš slanou vodou. Ak máte nejaký problém už dlhé roky, tak to znamená, že tento problém zjavne chcete mať stále. Veď ak ste takí šikovní a inteligentní ľudia, ako si to o sebe myslíte, ak by sa vám až tak veľmi tento váš problém nepáčil, ako to už roky tvrdíte, tak by ste ho snáď už dávno vyriešili?!

„Ponechať si problém“ a "vykrochtávať" sa v ňom - to je stratégia ľudí, ktorí tušia, že ak by tento svoj tak starostlivo pestovaný problém raz a navždy vyriešili, tak by sa museli postaviť čelom k nejakému inému problému, pred ktorým utekajú celý život. Ak máte dlhodobo problém, ktorý nie a nie vyriešiť, dajte si otázku: ak by som tento problém nemal, aký iný problém by som musel riešiť? Čo schovávam sám pred sebou? Ak budete úprimní sami k sebe, možno budete prekvapení,

P.S. Existujú „hlúpe“ problémy a „múdre“ problémy. Veľkým problémom je pre niekoho to, ako si ukradnúť peniaze z firmy a ako to skryť pred spolumajiteľom a pre iného je problémom to, ako sa naučiť rýchlo po anglicky a rozšíriť svoje podnikanie do sveta. Riešením a zvládaním hlúpych problémov sa blížite k nešťastiu a smrti a vyriešením múdrych problémov zažijete radosť a zlepšíte svoje prežitie.

Charakter človeka spoznáte podľa toho, aké rieši problémy. A aké riešiš problémy teraz ty? Ak sú to náhodou hlúposti, tak už snáď stačilo, nie? Poďme radšej riešiť rozumnejšie veci, ktoré nás pohnú vpred. Ideme na to. Dobré ciele, veľa sily a energie ti praje

Autor: Ladislav Pavlík, prezident HCA Slovakia

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,