ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Chceš byť šťastný? Tak nebuď nešťastný!

2013-02-07 08:53:25 | kategória Práca s ľuďmi
 Chceš byť šťastný? Tak nebuď nešťastný!

Všimol si si, že ak si nešťastný, tak sa všetko deje presne naopak, ako potrebuješ?

Je to nepríjemná vec, ale tento svet už raz tak funguje: ak si smutný či nešťastný, ak si ako sa ľudovo hovorí „dole“, tak práve vtedy sa všetko to, čo nechceš zažiť, to čo sa ti nepáči, práve vtedy to všetko smeruje priamo na teba. Problém za problémom, nešťastie za nešťastím, to všetko si priťahuješ ako na bežiacom páse.

Ak si padol dole, tak ešte len vtedy sa začnú diať zlé veci. A prenasledujú ťa samé nepríjemnosti. Potrebuješ poriadne v robote zabrať, lebo máte veľmi veľa práce a presne vtedy ti dobrí zamestnanci dávajú výpoveď a odchádzajú. A na ich miesto prichádzajú iba lenivci. Potrebuješ súrne peniaze na DPH či výplaty a presne vtedy sa dobré objednávky zrušia a neprídu očakávané peniaze. Ale namiesto toho prichádza pokuta po hĺbkovej daňovej kontrole! Nemáš chuť sa s nikým hádať, ale hneď ráno sa dobre posekáš s manželkou a následne v práci so spoločníkom kvôli nejakej malichernosti. A ak sa aj rysuje nejaký skvelý obchod, tak práve ten klient, s ktorým si chcel mať dôležitú schôdzku, ju odrazu zruší a už nemá na teba čas. A na mieste, kde si už 100-krát rýchlo preletel autom je odrazu na ceste jama, ty ju „musíš“ trafiť, rozhasíš si tam geometriu, rozsekneš si jedno koleso (samozrejme to s tou novu gumou) a disk sa ti zmení na vajce. A ako bonus ťa presne na tomto mieste šokujú policajti zmeraním rýchlosti s „odmenou“ 500 €.

To už nemáš slov. A večer, keď ideš na párty s kamarátmi, ak si nefajčiar a neznášaš cigaretový dym, tak nech sa postavíš kdekoľvek, tak ťa ten dym priam prenasleduje a ide za tebou, nech sa postavíš kdekoľvek. „To už snáď nie je ani možné!“, rozčúliš sa.

Keď sa darí tak sa darí, povieš si s iróniou, naštvaný a nešťastný. A prídeš k presvedčeniu, že si asi prekliaty a že všetko, na čo siahneš sa zmení na problém.

Ak si nešťastný a máš nízku emóciu, tak to, čo nechceš mať, to ide k tebe a to, čo mať chceš, to sa od teba vzďaľuje. Ak do miestnosti, v ktorej je veľa ľudí, vstúpi nešťastný človek, tak aj jeho kroky budú smerovať k ľuďom, ktorí sú smutní, nešťastní a nahnevaní. Ak si veľmi vážny alebo smutný, všetko berieš tragicky a zo života už vôbec nemáš hru a zábavu, tak sa všetky veci budú diať presne naopak, ako chceš.

Čo spraviť, ak to chceš otočiť?

Nečakaj, pokiaľ sa iní ľudia spamätajú a rozhodnú sa urobiť teba šťastným. To by si sa načakal! Musíš zobrať život do svojich rúk a sám rozhodnúť byť šťastný a úspešný. Ty musíš mať vysokú emóciu a aj sa v nej udržať. Ak nechceš byť nešťastný, tak buď šťastný. Tak či onak, je to tvoje rozhodnutie.

Tí, čo sa smejú a tešia zo života, tí k sebe priťahujú dobré veci.

Tí čo sa smejú, to zlé a neželané od seba odpudzujú. A darí sa im. Samozrejme musia mať aj vedomosti, byť zodpovední a mať dobrú komunikáciu, musia vedieť dobre riadiť svoj život a prácu iných, ale predsa, emócia rozhoduje. Práve o takýchto ľuďoch sa hovorí, že na všetko, na čo siahnu, to sa im aj podarí. Ľudia s vysokou emóciou k sebe priťahujú veci, ktoré si želajú a sú priam magnetom na úspech. Im sa sami hlásia dobrí zákazníci, prichádzajú k nim dobrí zamestnanci a peniaze k nim prúdia akosi automaticky. A problémy, úrazy, neplatiči či zlí ľudia sa im väčšinou vyhýbajú.

Preto sa usmej. Možno je to trochu ťažké, ak si sa tri týždne trápil. Možno sa do toho na začiatku budeš musieť trochu aj donútiť. Možno to nie je úplne úprimné, ale to nevadí, len vydrž. To sa zmení s prvým tvojim úspechom na široký úprimný úsmev. Začni sa usmievať. Rozdávaj radosť. Pochváľ iných. Začni sa zaujímať o svoje okolie a pýtať sa, ako im môžeš pomôcť. A vydrž. Dodrž poradie. Najprv musí byť úsmev a tvoj záujem o okolie a až potom sa dostaví tvoj úspech. Naopak – najprv mať úspech a až potom sa začať usmievať - to funguje len málokedy a chce to obrovskú drinu.

Pomôž iným, pomôžeš sebe.

Je zaujímavé, že práve v tej chvíli, ak si myslíš, že ty potrebuješ niečiu pomoc, tak ak sa dobre poobzeráš, nájdeš vo svojom okolí niekoho, kto by práve potreboval pomoc od teba. A ak sa prestaneš ľutovať, vstaneš a naozaj mu pomôžeš, tak zistíš, že sa cítiš oveľa lepšie, už ani pomoc od iných nepotrebuješ a vieš si svoj problém vyriešiť sám.

Máte problém? Zasmejte sa na ňom!

Začni sa životu smiať. A zasmej sa znova a znova. A stále hlasnejšie a hlasnejšie. A smej sa stále celému životu, aj tomu nešťastiu, aj svojej smole, aj momentálnemu neúspechu. Aj zlému manželstvu či pokazenému autu. Smej sa podrazu kamaráta, smej sa pokute za rýchlosť, smej sa zlomenej nohe. Ak sa dokážeš v danej situácii smiať, ak sa dokážeš usmiať, tak sa odrazu niečo uvoľní a niečo zlé odíde, a odrazu uvidíš tú istú vec či situáciu v úplne inom svetle.

A vynorí sa ti úplne nové, nečakané a niekedy až šokujúco jednoduché riešenie, ako sa dostať von zo šlamastiky. A budeš prekvapený, ako je možné, že si ho doteraz nevidel. Je to veľmi účinná technika života, nepodceňte ju. Len to vyskúšajte.

Ak sa človek díva na svet cez čierne okuliare alebo má krvou podliate oči od zúrivosti, tak nevidí svet taký, aký je, a nevidí to nekonečné množstvo možností, ktoré tu neustále sú. Ale ak sa vydržíš smiať, uvidíš ten zázrak. Usmej sa, usmej sa teraz, aj keď na to zdanlivo nemáš dôvod. Keď sa dobre poobzeráš, určite ho po chvíľke nájdeš. A potom sa už usmievaj po celý život.

 Autor: Ing. Ladislav Pavlík, prezident Školy manažmentu LRH

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,