ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Buďte pánom svojho času

2017-08-08 12:46:21 | kategória Práca s ľuďmi
 Buďte pánom svojho času

Možno sa už aj vám stalo, že ste sám so sebou viedli nasledujúci dialóg: „Ako môžem ušetriť viac času? Som síce majiteľom firmy, ponúkam dobrý produkt, mám okolo seba dobrých ľudí a darí sa mi, ale napriek tomu stále nemám dosť času pre seba. A čo si asi o tom myslí moja manželka a rodina?“

Ak sa vám už niekedy v hlave takáto otázka vynorila, nemusíte to skrývať. Verte mi, že vám rozumiem. Každý, kto v živote niečo dosiahol, pre to musel niečo obetovať a v prípade podnikateľov je to najčastejšie práve čas. V začiatkoch sa žiadna firma bez obrovskej časovej investície zo strany pána majiteľa jednoducho nezaobíde. Avšak, ak roky ubiehajú a táto situácia pretrváva, rodina aj priatelia si na to postupne „zvyknú“ a hoci manažéra to mrzí, nevie s tým nič urobiť. Pritom to najhoršie na tom je, že by sme ani nepotrebovali tak veľa: možno len pätnásť minút na prechádzku popri rieke s manželkou alebo polhodinku na prečítanie rozprávky deťom. Ale toho času jednoducho niet!

Správna otázka teda znie: kde a ako ho ušetriť? Nuž, keďže najväčšie množstvo nami prebdeného času trávime v práci, začať by sme mali práve tam. (Iste sa zhodneme na tom, že nikto z nás už viac nechce šetriť čas na svojej rodine alebo priateľoch – toho už snáď bolo dosť.) Mnoho manažérov uvažuje takto: „Ak sa chcem domov vracať cez týždeň skôr, musím do práce prichádzať ešte predtým, ako prichádzajú ostatní (lebo v tom čase je ticho a nikto ma nevyrušuje), alebo si cez víkend urobím nočné.“ A naozaj to tak robia! Šialené, nie?

Čo tak prerozdeliť časť svojej práce svojim ľuďom? Ak začnete firmu pomaličky a postupne organizovať – prerozdelíte robotu, pomenujete výsledky práce, nastavíte, odkiaľ prúdia vstupné dáta ku každej práci a kam smerujú jej výsledky – budete môcť chodiť domov skôr aj bez toho, aby ste ráno museli vstávať s východom slnka. A získate aj ďalšiu výhodu: vaši ľudia začnú naozaj pracovať pre vás.

Vašou prácou potom bude skontrolovať, či má každý človek hotovú svoju robotu, či odovzdal výsledok svojej práce tomu, komu mal a či na konci celého snaženia vzišiel hodnotný produkt firmy, za ktorý je zákazník ochotný zaplatiť.

Myslíte si, že je to nemožné? Na prvý pohľad sa to tak môže zdať. No i malý chlapec, ktorý túži byť lekárom, nebude operovať skôr, kým neprejde skoro desaťročným štúdiom a až potom bude môcť samostatne stanovovať diagnózy a predpisovať liečebné postupy. Preto je dôležité študovať a hlavne aplikovať naštudované vedomosti do praxe. A potom budete mať všetok čas, ktorý potrebujete.

Autor článku: Viera Lišková

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,