Komunikácia

Ako si nepokaziť Vianoce?

Čas vianočný – čas sviatočný. Už od detstva sa na Vianoce tešíme a naozaj nepoznám človeka, ktorý by sa pri slove Vianoce zamračil. Deti, čo ešte veria, že darčeky nosí Ježiško, ich netrpezlivo očakávajú a my dospelí sa tiež radujeme z toho, že celá rodina bude opäť spolu. S Vianocami je spojených veľa krásnych a radostných očakávaní. Aj keď je pravdou, že v dnešných neľahkých časoch možno budú pre mnohých skromnejšie a menej okázalé než po iné roky, čo už s tým urobíme? Aj tak si myslím, že v našich končinách je to asi ten najobľúbenejší a najviac slávený sviatok.

Nuž, nie vždy to vyjde podľa našich predstáv.

Kým pre deti sú Vianoce naozaj čas dlhého voľna, bezstarostnosti a prijímania darčekov, pre nás starších je to skôr o zodpovednosti za prípravu, a až potom o tej radosti. My ženy sa snažíme, aby bolo všetko pripravené, nakúpené, aby sme stihli navariť, napiecť, vygruntovať celé obydlie skrz naskrz. Pre mužov je to zas výzva či otázka prestíže: ako zohnať ten najkrajší vianočný stromček (ak už ste dávno neprešli na ten „večný“, umelý), alebo ako „uloviť“ toho najväčšieho kapra z kade na námestí, či zohnať niečo exotickejšie na štedrovečerný stôl. No a pokiaľ sa vám to páni podarí, môžete sa aj zašiť a nezavadzať svojim ženám pri ich upratovacom ošiali.

Ak sa pozrieme na firemný život, tak z pohľadu prežívania Vianoc existujú dva typy firiem.

Ten prvý typ sú firmy, pre ktoré je toto obdobie časom uzatváranie projektov a hektického finišovania, aby stihli do konca kalendárneho roka všetko dokončiť a odovzdať svojim zákazníkom. Je s tým určite veľa práce aj nervov a preto si myslím, že tak pracovníci, ako aj šéfovia týchto firiem to nemajú ľahké a veľmi ocenia, keď im ich blízki všetku tú vianočnú nádheru nachystajú. Potom je tu druhý typ firiem, u ktorých je koniec roka skôr obdobím útlmu a dá sa povedať, že čo nestihli začať, to už ani nezačnú. Alebo ak začnú, tak až po školských prázdninách v januári. Možno sa zdá, že pracovníci a šéfovia tohto typu firiem to majú ľahšie, lebo sa môžu naplno sústrediť na čaro Vianoc, ale niekedy je opak pravdou. Ak sa odchádzajúci rok nevydaril podľa očakávaní, tak ani Vianoce neprinesú toľko radosti, ako by sme chceli.

Niekedy aj my ľudia robíme chybu. Až príliš sa sústreďujeme na to materiálne, čo s Vianocami súvisí a prehliadame to, čo je nad tým, tú podstatu, ktorá skutočne nie je o darčekoch a koláčoch.

V každom prípade, stará múdrosť hovorí, že aké si to urobíš, také to máš.

A je to veľká pravda. Lebo čas vianočný so sebou prináša aj nástrahy, ktoré vyplývajú hlavne z toho, že zrazu je to v rodine úplne inak, ako sme boli po celý rok zvyknutí. Sme spolu doma. Všetci. Konečne! Veď o tom už nejakú domu snívame a tešíme sa. Na čo konkrétne? Že si oddýchneme, že budeme so svojimi blízkymi, družne sa porozprávame, stretneme sa so širšou rodinou a priateľmi, na ktorých sme nemali po celý rok čas. Pozrieme opäť všetky povinné rozprávky a filmy ako Perinbaba, Popoluška, Sám doma, Láska nebeská, každý si doplňte to svoje. Veď v každej rodine máme obľúbené programy, čo nikdy nevynecháme a pokým budeme žiť, zakaždým si ich na Vianoce pozrieme. Tí športuchtiví môžu tento čas využiť na svoje obľúbené športové aktivity, alebo sa celá rodina vyberieme na nenáročnú prechádzku do prírody. Jednoducho povedané, to, čo očakávame od Vianoc, sú len samé dobré veci.

Ale ako je to v skutočnosti?

Problém tkvie najčastejšie v tom, že tie predstavy o správne prežitých Vianociach sú málokedy rovnaké u všetkých členov domácnosti, hlavne ak si to navzájom dopredu nevykomunikovali. Čo sa nestáva až tak často, lebo veď pred Vianocami na to nie je čas. V tom predvianočnom zhone všetci akosi automaticky očakávame, že keď sme raz rodina, tak tí druhí chcú presne to, čo chcem ja. A tak sa ešte pred Vianocami pohádame preto, že jeden chce poriadne upratať, druhému je ľúto obetovať na to toľko veľa času, podľa jeho mienky zbytočne stráveného. Alebo jeden má v pláne navariť a napiecť to, druhý ono. Toto býva problém hlavne v „mladých“ rodinách, časom sa hrany obrúsia a vianočné menu sa ustáli.

Už ani nehovorím o tom, aké rozčarovanie môže nastať priamo pod vianočným stromčekom. Stáva sa, že sa očakávania ohľadom darčekov vôbec nenaplnia (ako napríklad vo filme Láska nebeská) a ostane len rozčarovanie, ktoré sa snažíme prekryť hraným nadšením. Alebo sa na nič hrať nebudeme a bez milosti pokazíme večer aj ostatným. No a totálne mínové pole je presvedčenie, ako hodnotne stráviť to dlhé voľno, ktoré máme v rámci sviatkov a počas ktorého chceme určite stihnúť zrealizovať všetky tie smelé plány, ktoré sme si nachystali, veď konečne je na to čas!

A tu padne kosa na kameň.

Namiesto toho, aby sme si užívali blízkosť rodiny a radosť z vysnívaných aktivít, skončí to nekonečnými hádkami, obviňovaním, urážaním sa a zbytočným bojom či tichou domácnosťou. Už len zúfalo čakáme, kedy sa toto vianočné utrpenie skončí a budeme si môcť „oddýchnuť“ v práci.

Musí to takto dopadnúť? Vôbec nie. Stačí len málo – zapnúť trochu empatie, oprášiť svoje komunikačné zručnosti a nájsť si čas na rozhovor. Normálne sa porozprávať. S porozumením, bez predsudkov a prehnaných očakávaní. Skúste sa trochu zastaviť a pozisťovať, čo vaši blízki od Vianoc očakávajú, zaujímajte sa o ich plány a predstavy. A aj keď zistíte, že sa nie úplne zhodujú s vašimi, dajte tomu čas a priestor na doladenie detailov.

Komunikácia je kľúčom ku všetkým problémom.

Veď nemusíte nutne všetko robiť spolu. Ak vy chcete ísť do prírody a ostatní chcú leňošiť, tak prečo nie? Buď sa dohodnite, kedy sa bude chcieť ísť na prechádzku všetkým, alebo ak to naozaj chcete, choďte sa prejsť sami a užite si to plnými dúškami. Niekedy je aj užitočné byť „sám so sebou“ a utriediť si myšlienky. Ale hlavne sa navzájom neobviňujte, neurážajte ani citovo nevydierajte. To naozaj nerobte.

A čo sa tých obľúbených programov týka, určite stihnete pozrieť všetko čo len chcete, veď rôzne kanály dávajú v podstate rovnaké programy v rôznych časoch. Takže dohoda je možná. A viem si kľudne predstaviť, že jeden pozerá šport, zatiaľ čo druhý si užíva skvelú detektívku. To, že máme rôzny vkus na televíznu zábavu ešte neznamená, že sa nemáme radi alebo že sme rozvrátená rodina.

Rozprávajte sa. Počúvajte sa navzájom. Skúste sa pochopiť a pozrieť sa na veci očami toho druhého.

Niekedy vás až prekvapí, aký zaujímavý a obohacujúci uhol pohľadu ten človek môže mať. Dohodnite sa dopredu, čo chcete robiť a čo máte v pláne stihnúť počas vianočných sviatkov, ale nebuďte veľmi striktní pri vyžadovaní splnenia. Toto nie sú firemné plány a kvóty, od ktorých závisí vaše prežitie. Život prináša zmeny a tým je zaujímavý.

Takže, nenechajte si pokaziť vzácny čas Vianoc hlúpymi hádkami. Želám vám z celého srdca, aby práve tieto Vianoce boli tie najkrajšie, aké ste doteraz zažili.

Autor článku: Katarína Pavlíková