ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Existuje oblasť, v ktorej sa vám nedarí?

2017-04-20 13:43:00 | kategória Vedenie firmy
 Existuje oblasť, v ktorej sa vám nedarí?

Ak sa vám v práci darí, tak je to preto, lebo rozumiete oblasti, ktorej sa venujete. Študovali ste ju, poradili vám, máte vlastnú prax a skúsenosti. Vo svojej mysli máte presne tie informácie, ktoré sú správne a fungujú v živote.

Ale ak sa vám v práci, v živote alebo v istej oblasti nedarí, zjavne sa opierate o nejaký mýtus, či nepravdivý údaj. Skrátka ste kedysi uverili, že je pre váš život pravdivý a dobrý.

Takýto údaj nazývame falošný údaj. Falošný údaj preto, lebo vás podobne ako falošný priateľ zrádza v bežnom živote a dostáva do obrovských problémov. Ako sa taký falošný priateľ a teda aj falošný údaj prejavuje? Tvári sa ako verný kamarát, vy mu dôverujete a popritom vám skryto, poza chrbát, ničí celý váš život. A vy nemáte ani smietku pochybnosti o jeho správnosti a dôveryhodnosti. Vôbec nepredpokladáte, že práve on je nebezpečný. Dokonca ho podporujete a veríte mu. A tým sa jeho moc nad vami a inými oklamanými ľuďmi stáva obrovskou.

Čo máte teda spraviť, ak sa vám v nejakej oblasti života nedarí? Musíte nájsť falošný údaj a „vymeniť“ ho za správny. Nájsť nesprávnu informáciu, ktorú používate a vymeniť ju za dobrú. Toto za vás bohužiaľ nik iný neurobí.

Dobre viete, že úspešnej praxi manažéra vždy predchádzala kvalitná teória manažmentu. Existujú múdre teórie a existujú aj tie hlúpe. Prečítali ste množstvo kníh, vypočuli veľa prednášok, urobili veľa skúšok. Vy viete, že je to tak. Ba možno tých hlúpych je omnoho viac, ako tých použiteľných v živote. Ale ako rozoznať dobrý údaj od falošného? Ktorý je ten nesprávny a môže mi zničiť život?

Základným indikátorom zlých, nesprávnych, falošných teórií je, že sa nedajú úspešne použiť v živote. Často je ich nefunkčnosť, či podvod ich autora, zamaskovaná tým, že sú podávané veľmi „odborne“ a komplikovane.

Totiž ľudia, ktorí veci naozaj rozumejú a vedia ju aj úspešne urobiť v praxi, hovoria jednoducho a vedia základný princíp vysvetliť za 10 minút.

Dobré údaje sú tie, ktoré úspešne a dokázateľne fungujú v živote. Ak mi nejaká teória nefunguje v praxi, tak si overím, či som pochopil každé jej slovo a či ju správne používam. A ak ani vtedy nepriniesla výsledky, treba sa jej zbaviť.

Dôkaz, že sa niekto riadi zlými teóriami je jednoduchý: nedarí sa mu v živote.

Príkladom je človek, ktorý roky tvrdo pracuje, myslí si o sebe, aký je múdry v oblasti financií, ale stále nemá peniaze. Alebo človek, ktorý sa podľa vlastného názoru stravuje veľmi zdravo, verí že správne a dostatočne cvičí, ale neustále je chorý a väčšinu času trávi u lekárov. Muž, ktorý riadi pevnou rukou manželstvo a hlavne manželku, vychováva deti najsprávnejšie ako vie, ale dnes je už dvakrát rozvedený, jeho deti sú v ústave či drogujú. Žena, ktorá pečie koláče presne tak, ako to vždy robila jej mama a predsa jej nikdy nevykysnú a nemá taký nadýchaný a chutný koláč. Človek, ktorý sa chvastá tým, že iba on najlepšie vie, kedy a do akej hĺbky zasadiť zemiaky, ale nič mu nevyrastie a všetko zhnije.

Skrátka príkladom by mohol byť každý neúspešný človek, ktorý nezvláda zverenú oblasť a nedosahuje v nej výsledky. V hlave má „naložené“ množstvo nepravdivých, hlúpych a falošných teórií, čo zapríčiňuje jeho zlyhanie. Ak sa človeku nedarí, zvyčajne sa potom vyhovára na náhodu, osud či karmu, nepriateľov, politikov, počasie alebo svokru. Ani vo sne mu nenapadne priznať, že časť alebo celá jeho vedomosť o danej oblasti je nesprávna. Problémom je to, že on tým svojím poznatkom tak veľmi verí a tak veľmi im chce veriť! Za žiadnu cenu sa ich nechce vzdať, pretože by priznal, že sa mýlil.

Dlhé roky učím ľudí a preto môžem prehlásiť, že väčší problém, ako naučiť ľudí dobré funkčné postupy je najprv ich presvedčiť, aby sa zbavili falošných teórií a údajov, ktoré im nefungujú.

Ak má človek v mysli priveľa teórií, ktoré nefungujú alebo im nerozumie, tak mu tieto veci zaberajú miesto na jeho „harddisku“ a smelo môžem prehlásiť, že z nich ohlúpne. A čo je ešte väčší problém, potom nemá miesto na funkčné názory. Človek, ktorý nie je schopný zmeniť svoj názor sa mení na robota, ktorý tvrdohlavo podľa programu vykonáva nesprávne veci. Mnohokrát mu je jedno, že „vyrába“ zmätky, ktoré sú nepotrebné, škodlivé a stoja veľa času a energie.

A je tu ešte jeden pomocný test, ako nájsť falošné údaje, falošné teórie, či falošných ľudí. Pozrite sa na život a výsledky autora teórie. Nájdite si čas a choďte sa pozrieť k nemu domov, do firmy, do oblasti, kde pôsobil. Získajte dôkaz o tom, že to, čo vám ten človek tvrdil, je funkčné. Ak autor teórie má výsledky a svoju teóriu úspešne realizuje v praxi, s úctou si ju prečítam, naštudujem a budem ju používať. Ale ak autor teórie napr. o „Úspešnej ekonomike“ nemá na nájomné a chodí na hrdzavom bicykli, je to divné. Aj vám už zrejme zavolal finančný poradca, kde máte investovať svoje peniaze, ale on sám je pritom chudobný ako kostolná myš. A úplne do úžasu vás dokáže priviesť lekár s červeným nosom, vysokým tlakom, po dvoch infarktoch, ktorý vyzerá ako dva dni pred smrťou a pritom vám drzo ponúka tabletky, ktoré vám vraj zaručene znížia tlak a zachránia vaše zdravie. A zjavne nie je niečo v poriadku s hokejovým teoretikom, ktorého tím zverencov neustále prehráva. Rovnako na zamyslenie je to aj s odborníkom na techniky predaja, ktorý sám nevie nič predať.

Veľký guláš vo vašich hlavách môže dokonca zapríčiniť aj rozumný človek, od ktorého sa učíte. Niekedy totiž stačí, ak zo 100 vecí, ktoré hlása, je iba jedna nesprávna alebo ju vy sami zle pochopíte. Celá jeho teória vám potom nebude v praxi fungovať. Napr. ak pri pečení bábovky máte v poriadku všetky ingrediencie, dodržali ste presný postup miešania surovín, ale bábovku ste piekli nie 45 minút, ale 145 minút, spálite ju. Alebo sa môže stať, že do cesta zabudnete dať kypriaci prášok. Bábovka vám „nevyskočí“ a výsledkom bude spľasnuté blato. No nie vždy sú dôvody neúspechu také jednoznačné a do očí bijúce. Často neviete určiť, prečo sa to udialo. Cudzí a neznalý človek jednoducho nevie, ktorá je tá jedna nesprávna vec. A ľahko sa môže stať, že kvôli jednej nesprávnej informácii odhodíte všetko. Autorovi už viac neveríte a bábovku podľa jeho receptu už nikdy neupečiete.

Pre mňa je pravdivé iba to, čo mi úspešne funguje v mojom živote. Učím sa iba od šikovných ľudí, ktorí sú sami v živote v danej oblasti úspešní a dokázateľne majú skvelé výsledky.

Pokiaľ sa chcete dozvediet viac o tom, ako pracovať s ľuďmi a vybudovať firmu, ktorá bude fungovať  bez problémov aj bez vašej prítomnosti prihláste sa na študijný Program Professional a získajte overené údaje, ktoré fungujú v praxi.

Autor článku: Ladislav Pavlík

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,