ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Chcete sa mať lepšie?

2017-12-21 11:29:08 | kategória Práca s ľuďmi
 Chcete sa mať lepšie?

Nenechajte sa ovládať inými ľuďmi.

Kolega, sused, rodič, manželka, priateľ, partner – to všetko môžu byť úžasní udia. Ale stáva sa aj to, že niektorí ľudia bezohľadne zneužívajú okolie vo svoj prospech. Nedovoľte, aby vám iní ubližovali.

Žite vlastný život.

Priveľa ľudí dnes hrá na husle iba preto, lebo to ich otec nezvládol. Priveľa ľudí sa oženilo s dievčinou z dobrej rodiny iba preto, že sa páčila ich mame. Priveľa ľudí jazdí v novom aute iba preto, lebo im sused takto závidí. Priveľa ľudí sa obetuje pre iných aj vtedy, keď to nikto od nich nechce.

Majte vlastný cieľ a choďte za ním.

Ak ste chceli byť programátor, choďte na školu, kde sa to naučíte. A neštudujte právo iba preto, lebo „mamička povedala“. Ak chcete mať postavenú novú halu pre firmu, tak ju začnite stavať a nekupujte si Ferrari iba preto, aby vám kamaráti závideli. Najčastejší dôvod, prečo ľudia nedosahujú svoje ciele je tá triviálna vec, že si žiadne nestanovili. Aj malý cieľ, za ktorým idete je lepší ako žiadny.

Povedzte si, čo naozaj chcete, dnes urobte svoj prvý krok a zajtra ďalší.

Ak si nepoviete, čo chcete a nenapíšete si to, nemáte za čím ísť. Ak ste v takom stave, že nechcete nič, tak presne to budete mať. A je dôležité vedieť, že každá cesta dlhá 100 km sa začína prvým malým krokom. Tak ho hneď treba urobiť. Po malých krôčikoch sa dá zájsť veľmi ďaleko. Podľa toho, aký krok naozaj urobíte, môžete zistiť, čo naozaj chcete.

Nebojte sa zmeniť svoj život, nebojte sa zmeniť svoj svet.

Veď ak nezmeníte to, čo sa vám nepáči, budete mať iba to, čo sa vám nepáči. Toto za vás neurobí nikto. Kto iný sa má za vás rozhodnúť, ak nie vy? Mamička? Váš šéf? Manželka? Veď je to váš život a o tom, čo sa vám podarí dosiahnuť, budete rozhodovať iba vy.

Všetky hranice, ktoré človek má, sú jeho vlastné.

Ak si myslíte, že niečo nemôžete kvôli niekomu urobiť, vyzerá to tak, že niekto iný určuje, čo smiete a nesmiete. Tento iný človek má nad vami moc. A to by schopný človek nemal dopustiť. Ak niekoho počujete sťažovať sa, že niekto iný mu niečo nedovolil, tak vlastne iba nahlas priznáva, že iní ľudia sú mocnejší akoon. A vzdáva sa svojej sily.

Získajte, naučte sa a používajte osvedčené pracovné postupy.

Každá práca ma svoje vyskúšané postupy. Je jednoduchšie rýchlo sa ich naučiť a potom ich dôsledne používať, ako každý deň vymýšľať všetko nanovo. Ale ani všetky techniky vám nepomôžu prísť do cieľa, ak ste sa dopredu rozhodli, že to nepôjde.

Rozhodnite sa, že sa vám podarí získať všetko, čo ste si zaumienili dosiahnuť.

Musíte vedieť a veriť, že to dokážete. Ak sa vám nepodarí dosiahnuť cieľ cestou A, podarí sa to metódou B alebo postupom C.

Nepočúvajte neprajníkov.

Ak sa budete neustále zaoberať tým, čo zlé si o vás myslia iní ľudia, s takýmto balvanom na krku nikdy nič nedokážete. Názor iných je iba názor iných ľudí a vôbec nikto nie je povinný myslieť si to, čo si myslia ostatní. Ostatne neprajníkov najlepšie umlčíte tým, že sa vám bude dariť a budete úspešný.

Vždy sa dívajte na seba ako na tvorcu svojho života.

Zodpovedný človek sa nebojí sám urobiť rozhodnutie o svojom živote a prijať za to následky. Silní ľudia vidia príčinu svojich úspechov a neúspechov iba v sebe. Slabí ľudia si myslia, že úspech je iba náhoda a príčinou ich neúspechu sú vždy iní ľudia.

Myslite na to, ako sa veci úspešne urobia.

Je veľmi jednoduché mať negatívne myšlienky o tom, ako sa niečo nedá dosiahnuť. Ale rovnako jednoduché je vytvoriť si pozitívne úvahy o tom, ako sa to niečo urobiť dá. Tak sa rozhodnite mať to druhé. A budete sa mať lepšie. Urobte tento rok konečne to, čo ste naozaj vždy chceli robiť. Niektorým až na smrteľnej posteli napadne, čo všetko ešte za celý svoj život nestihli spraviť, lebo robili vždy niečo dôležitejšie. Kedy, keď nie teraz?

Neničte život iným ľuďom.

Účel nesvätí prostriedky. Na svojej ceste za úspechom nerobte veci, ktoré by mohli veľmi trápiť iných ľudí. Dočasný opojný úspech postavený na ruinách životov druhých ľudí sa vráti ako bumerang nenávisti a človek skôr či neskôr zažije peklo odplaty. Čo robíte iným, budú raz robiť vám.

Treba neustále rásť.

Rast je jediný bezpečný spôsob, ako dlhodobo a úspešne prežívať. Platí to pre štát, pre firmu, rodinu, platí to pre jednotlivca. Zoberte svoj život do svojich rúk a stanovte si, v čom sa zlepšíte, čo zväčšíte. Čo viete urobiť krajšie? Lepšie? Rýchlejšie? Efektívnejšie? Zvýšite zisk? Získate viac kompetencií? Zväčšíte svoje vedomosti? Získate viac zákazníkov? Postavíte novú budovu? Prijmete väčšiu zodpovednosť? Naučíte sa nový jazyk? Vždy sa buď zmenšujete alebo zväčšujete. Neexistuje stav, v ktorom sa nemeníte. Jednoducho, ak sa nezlepšujete, tak sa zhoršujete. A je jedno, ako vysoko ste dnes, ak nepôjdete hore, pôjdete dole. Niekto sa môže utešovať: „No, nie je to až také zlé, veď som dačo dosiahol, veď nejako žijem, aj keď nerastiem“. Ale to je iba zbožné želanie, ktoré sa snaží zamaskovať tvrdú skutočnosť, že už to s človekom ide dolu vodou. Človek musí ísť neustále vpred. Vždy sa nájde niečo, čo môžete zlepšiť.

Musíte neustále tvoriť.

Nič nejde samo a nič samo nefunguje. Preto človek musí neustále vytvárať nové veci, nové postupy, nové riešenia problémov, vymýšľať úlohy, niečo skúšať. Dokonca ešte aj na to, aby ste spomalili rozpad niečoho a zostali na dosiahnutej úrovni, musíte niečo neustále vytvárať. Tvorivosť je základom rastu a prežitia. Človek sa nie náhodou volá tvor. Človek, ktorý netvorí, nerastie a mení sa na netvora. Stáť a netvoriť znamená napomáhať ničeniu.

Nikdy nezanedbávajte tú oblasť, v ktorej sa vám darí.

Paradoxom je, že ak sa človeku niekde veľmi darí, tak často „vypne“ tvorenie presne v tejto oblasti, lebo má pocit, že už to nepotrebuje. A to je pasca. Nechať všetko tak a nestarať sa o to, hovoriť si, že „už som za vodou“, znamená nastúpiť na cestu budúceho úpadku. Už je to raz tak, že ak si raz kúpim dom, záhradu alebo auto, vybudujem firmu alebo získam teplé miestečko v úrade, tak nie je pravda, že mám navždy „vystarané“. To je iba ilúzia. Pravda je iná: ak nepôjdete hore, pôjdete dole. Rozdiel je iba v rýchlosti úpadku. Pád dole môže trvať hodiny, no niekedy aj celé roky.

Takže chcete vedieť, ako dopadnete v budúcnosti? Je to jednoduché. Buď vyrastiete alebo upadnete. Záleží to iba na vás. Nezaspite na vavrínoch a neustále pracujte na svojom raste. Zvyšujte svoje vedomosti, svoju autoritu, zväčšujte svoj vplyv a postavenie, zväčšujte svoju moc a úspešne prežijete každú búrku.

Autor článku: Ladislav Pavlík

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ing. Werner FRANK, 2.1.2018 13:25
Lacko ĎAKUJEM.\r\nVeľa článkov ktoré som od Teba čítal, ako aj prednášky na ktorých som bol, mali svoju hĺbku a som si niečo odniesol pre svoju prácu a pre svoj osobný život.\r\nTento Tvoj článok je v pravý čas so správnym obsahom. Máme sny o svojej budúcnosti, o budúcnosti firmy a ľuďoch ktorých máme, dávame si predsavzatia, dávame si ciele. Nikdy nie sme tak silný aby sme nepotrebovali analýzu svojho okolia a podporu. Ďakujem Ti a všetko najlepšie v r.2018. To čo robíš Ty a Tvoj kolektívom, je to pravé orechové. Veľa zdravia a teším sa na skoré osobné stretnutie.\r\nWERNER