ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Ako chodiť domov bez únavy a plný energie

2017-08-11 10:04:30 | kategória Práca s ľuďmi
 Ako chodiť domov bez únavy a plný energie

Niektorí ľudia radia: zvoľnite tempo, oddýchnite si! To však nepomáha. Iní vám hovoria: hlavné sú peniaze, treba tvrdo robiť! No ani dobrý zárobok človeku nepomôže, keď je unavený a bez energie. A pritom tajomstvo zachovania energie je jednoduché. Aj keď všetci chodia okolo neho, málokto ho naozaj vidí. A tak si radšej kupujú rôzne podporné preparáty, pijú hektolitre kávy a mnohí potom končia chorí v nemocnici.

Ak dnes robíte takú prácu, z ktorej máte radosť, tak ste si ju vybrali dobre. Nielenže sa v nej celý deň dobre cítite, ale pri takom prístupe sa vám v nej zákonite musí dariť. A zrejme si aj dobre zarobíte.Ak ale stále kráčate do roboty bez radosti, tak ju zmeňte! Nejestvuje väčší trest ako roky otročiť v nenávidenej práci iba kvôli peniazom. Aj túto prácu ste si vybrali vy a iba vy ju môžete zmeniť. Nikto vás so zbraňou pri hlave nenúti, aby ste ju robili. 

Ako si uchovať energiu 24 hodín denne

1. Vyberte si takú prácu, z ktorej máte a budete mať radosť. Druh práce, ktorý robíte, určujete vy. Dobrovoľne ste si vybrali firmu, kde pracujete. Ak vám väčšina práce, ktorú máte robiť, lezie na nervy, tak túto prácu zmeňte.

2. Nerobte to, čo nenávidíte. Takáto práca oberá človeka o neuveriteľné množstvo sily.

3. Vždy robte každú prácu na plný plyn. Skutočne zo všetkých svojich síl a nasaďte celú svoju energiu. Robte ju na 110%.

4. Robte prácu plne sústredený, použite celú svoju pozornosť. Vypnite rozptyľujúce rádio, Skype a Facebook, vyhoďte klebetiacich kolegov a skoncentrujte svoje myšlienky, svoju silu, náradie, benzín, elektrickú energiu, podriadených, proste všetko, čo potrebujete, iba, len a jedine na svoju prácu. Ani jeden joule nevyplytvajte na hlúposti. Toto je možno to najväčšie tajomstvo dobrého života. Ak robíte každú prácu zo všetkých svojich síl, tak ju dokončíte veľmi rýchlo. Keď sa na jej vykonanie totálne sústredíte, nerobíte chyby a nemusíte sami po sebe opravovať svoje zmätky. Ostatne, dobre sa okolo seba poobzerajte: to, čo ste už získali, to, čo je už okolo vás – je to naozaj odrazom toho najlepšieho, na čo máte silu a schopnosti? Dala by sa vaša práca urobiť aj lepšie, rýchlejšie a dokonalejšie? Určite máte na viac!

5. Vždy si stanovte a presne definujte svoj cieľ. Môže to byť cieľ denný, týždenný, mesačný, ročný alebo aj dlhodobý. Avšak vždy si presne povedzte, čo chcete dosiahnuť a kam chcete dôjsť. Ak nemáte cieľ, celé vaše nasadenie energie nemá zmysel. Nikdy nežite bezcieľny život.

6. Cieľ si dajte reálny – taký, o ktorom veríte, že ho dokážete dosiahnuť. Ak neveríte, že sa dá dosiahnuť, tak za ním nepôjdete zo všetkých síl a podvedome sa budete šetriť. Dajte si poriadne vysoký cieľ – taký, aby ste museli robiť naplno a nemali čas na hlúposti.

7. Aj ten najväčší cieľ sa dá dosiahnuť, ak sa k nemu vydáte po schodíkoch. Dosiahnutie ročného cieľa pozostáva z dosiahnutia dvanástich mesačných cieľov. A tie z dosiahnutia štyroch týždenných cieľov. A týždenné ciele dosiahnete splnením piatich denných cieľov. A denný cieľ pozostáva z ôsmich hodinových cieľov.

8. Ak ste si už cieľ naplánovali a máte presnú predstavu o tom, čo chcete dosiahnuť, rozhodnite sa, že ho dosiahnete. Ak sa nerozhodnete, že ho dosiahnete, tak ho nedosiahnete. Iba si povedať, že bolo by dobré to a to dosiahnuť, nie je rozhodnutie.

9. Zdvihnite sa a začnite robiť, a neprestaňte, pokiaľ svoj cieľ nedosiahnete. Nechoďte domov, pokiaľ ste do svojho denného cieľa nedošli. Chce to výdrž. Chce to dobré plánovanie. Lebo iba pomocou perfektného plánovania sa dajú ciele dosiahnuť.

10. A potom pokračujte. Jednorazový úspech je málo. Choďte za svojím cieľom každý deň, znova a znova. Nevzdávajte sa.

Ešte pár poznámok ohľadom toho, čo to vlastne ten cieľ je. Cieľ je bod, kam chcete dôjsť. Cieľ je bod, v ktorom dnes nie ste. Vy ste tu a cieľ – to je niečo inde, niekde tam, kam potom pôjdete. Povedzme, ak ste Červená čiapočka, tak si poviete, že chcete dôjsť presne do chalúpky ku svojej starej mame. Váš cieľ neznie: „Idem niekde do lesa“.

Cieľ je taký bod, ktorý sa dá dosiahnuť. Ak si ho zadáte príliš hmlisto, ani neviete, či ste ho dosiahli. Preto sa vyhýbajte cieľom typu „Budem šťastný,“, ktoré sú založené iba na pocitoch. Ich dosiahnutie sa nedá veľmi zmerať. Cieľ je niečo, čo dnes nemáte, a je to pre vás dosť hodnotné na to, aby ste na jeho získaní pracovali. Je to niečo, čo vám za to stojí.

Dobré ciele pomáhajú druhým

Ciele typu – JA budem mať dom, JA budem bohatý, JA budem slávny spevák – sú lepšie ako žiadne. Ale pre schopných ľudí, Ľudí s veľkým Ľ, duchovne založených ľudí, sú to slabé ciele. To nie je to pravé orechové. Je to jednoducho málo. Hodnotný cieľ vždy súvisí s pomocou iným ľuďom. Iba dosiahnutie takého cieľa vás plne uspokojí a dodá vám potrebnú energiu. „Vyrábam tehly, aby ľudia lepšie bývali, opravujem autá, aby ľudia bezpečne jazdili, učím deti, aby boli životaschopnejšie v živote a žili čestný život. Dôjdem do chalúpky, aby stará mama mala chlieb a koláče.“ Vždy si dajte otázku: ako dosiahnutím svojho cieľa pomáhate iným ľuďom? Ste pre iných hodnotný. Ak neviete na túto otázku odpovedať, tak budete iba drieť a drieť a aj keby ste niečo hmotné dosiahli, vo vnútri vás to nebude uspokojovať. A budete unavený zbytočnosťou svojho života. Zopár veľkých ľudí si až potom, čo zbohatli uvedomili, že ich peniaze sú nanič, ak ich dosiahli tak, že zničili iným život. A sú rovnako nanič, ak ich nepoužijú pre blaho iných ľudí. A tak rýchlo zjednávajú nápravu. Ostatne, existuje priamy súvis medzi cieľom a vami vygenerovanou energiou. Možno si ešte zo školy z fyziky pamätáte, že rozdiel potenciálov dvoch bodov vytvára napätie. Čím väčší je rozdiel, tým väčšie bude napätie. To napätie je v živote predstavené nadšením. Čím vyšší a hodnotnejší cieľ máte pred sebou, tým vyššie bude vaše nadšenie. To je vaša energia. Ak ste v živote už dosiahli veľmi hodnotný cieľ, tak poznáte ten pocit, kedy po jeho dosiahnutí vôbec nie ste unavený. Pozor však na nedosiahnuté ciele. Tie vždy berú energiu. Nadšenie je entuziazmus. To je oduševnenie. To je silný zápal. Všetky veľké veci boli dosiahnuté v nadšení. Robte teda prácu vždy plne sústredený a s radosťou. Robte prácu s nadšením, ktoré vznikne z toho, že máte pred sebou vysoko hodnotný cieľ, ktorého dosiahnutie podporí životy ľudí.

Ak budete prácu robiť takto, nikdy nebudete večer unavený. Budete šťastný a plný energie.

Pokiaľ chcete poznať ucelenú základnú filozofiu a metódy manažerského know-how, tak príďte na "Seminar o produktivite".

Autor článku: Ladislav Pavlík

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,